Zamienił krem z ciastek na pastę do zębów i dał bezdomnemu. Teraz grozi mu więzienie

Youtuber dał bezdomnemu do zjedzenia ciasta marki Oreo, wcześniej zamieniając krem ze środka na pastę do zębów, a do tego (żeby nie wyjść na najgorszego na świecie) dorzucił banknot o wartości 20 euro (ok. 85 zł). “[…] to pomoże mu umyć zęby” – mówił w obronie.

Zacznijmy jednak od początku. ReSet, czyli Kanghua Ren, to youtuber pochodzący z Chin, obecnie mieszkający w Barcelonie. Jego kanał ma podan milion subskrypcji. Jakiś czas temu nagrał filmik, na którym wymienił krem z ciastek na pastę do zębów, umieścił je z powrotem w oryginalnym opakowaniu, po czym wyszedł na miasto i rozpoczął rozmowę z 52-letnim mężczyzną, Gheorge’em L. Następnie podarował bezdomnemu ciastka – nie uprzedzając go, że w środku znajduje się pasta do zębów – oraz banknot o wartości 20 euro.

Youtuber skomentował sytuację:

Może trochę przegiąłem, ale spójrzcie na pozytywy: to pomoże mu umyć zęby. Wydaje mi się, że nie mył ich, odkąd stał się biedny.

Z samego filmu Kanghua zarobił ponad 2000 euro (ok. 8300 zł) poprzez reklamy dołączane do niego poprzez serwis YouTube. Aktualnie przez nagrany film Renowi grozi więzienie za przestępstwo przeciwko zasadom moralnym. Hiszpańscy prokuratorzy domagają się 2 lat pozbawienia wolności i zapłaty 30 000 euro (ok. 125  000 zł) rekompensaty dla bezdomnego.

Gheorge L. wypowiedział się na temat sprawy, mówiąc, że nie wiedział, iż Kanghua jest popularny w internecie. Powiedział też, że po 5 minutach ciastka zwrócił.

Film nie został ciepło przyjęty, a na swoją obronę ReSet powiedział:

Ludzie biorą uliczne żarty na żebrakach zbyt poważnie. Gdyby to samo zostało zrobione normalnej osobie, nikt nic by nie powiedział.

W ramach “przeprosin” ReSet wraz z przyjacielem (ponownie z kamerą) odwiedzili bezdomnego i chcieli spędzić z nim noc. We wszystkim przeszkodził im świadek, który wezwał policję. Prokuratura ujawniła też, że Kanghua usunął film z sieci i zaoferował bezdomnemu 300 euro (ok. 1250 zł), usiłując go przekonać, by “siedział cicho”, a Ren “naprawić swój wizerunek w sieci”. Oskarżyciel dokopał się także do filmów, w których vlogger dawał dzieciom i starszym ludziom kanapki z kocimi odchodami.

Sam bezdomny powiedział, że nigdy nie czuł się tak źle potraktowany w swoim życiu, a bar, przy którym zwymiotował, dość często pomagał mu po wydarzeniu, oferując jedzenie i ubrania.

O autorze: Kezja-san

Kezja-san18-letni nerd i memiarz, którego głównym hobby i miłością są gry. Większość swojego czasu spędza, grając w Ligę, oglądając chińskie bajki i pisząc rzeczy w internecie.