Rafatus na obserwacji psychiatrycznej

7 maja o godzinie 19:26 Rafatus opublikował z oficjalnego konta informację o tym, że znalazł się na oddziale psychiatrycznym.

Na grupie Użytnicy Rafatusa Oficjalnie (pisownia oryginalna) pojawiła się wiadomość z konta Rafała “Rafatusa” Kowalczyka o tym, że trafił na obserwację psychiatryczną. Nie mamy żadnego potwierdzenia sytuacji prócz załączonego przez niego zdjęcia. Oryginalna treść posta brzmi:

Słuchajcieniestety muaimy zrobic przerwe w strimach bo zamkneli mnie na obserwacje paychiatryczną a na wlasne zyczenie moge wyjsc tylko po decyzji sadu trzymajcie kciuki pic jol duże elo

Kilka godzin wcześniej, o 8:13, pojawiła się pierwsza wiadomość związana ze szpitalem psychiatrycznym:

Przypadkowo trafilwm na psychiatryk

Kliknij aby powiększyć / źródło: https://www.facebook.com/groups/365368497245248/permalink/430220277426736/

Zwróćcie uwagę na szeroki opatrunek: czy może być założony po wenflonie? Czy Rafatus mógł wpaść w samoagresję? To jedynie domysły.

Rafatus przykuł uwagę mediów za sprawą niedawnego wystąpienia w programie Uwaga! TVN. Niewykluczone, że mogło wystąpić przymusowe przyjęcie go na oddział psychiatryczny (zwróćcie uwagę na słowo “przypadkowo” oraz fakt, że wyjść może tylko za decyzją sądu).

Co takiego musiał zrobić Rafał Kowalczyk, by trafić na obserwację bez swojej zgody? Nie wiemy. Na stronie i-kancelarii możemy przeczytać, że:

Jednak nawet choroba psychiczna nie jest wystarczającym powodem przymusowej hospitalizacji w trybie nagłym

Pamiętajcie: to nie jest pewna informacja. Rafatus niejednokrotnie okłamywał swoją widownię: potrafił wrobić nas nawet w śmierć swojej życiowej partnerki, Marleny Gałązki.

Poinformujemy Was, gdy pojawią się nowe informacje w sprawie.

Podstawa prawna

Cytat ze strony Poradnia.pl

Zgodnie z cytowaną na wstępie ustawą, przyjęcie do szpitala psychiatrycznego osoby z zaburzeniami psychicznymi bez uzyskania jej zgody może nastąpić jedynie w czterech sytuacjach.

Pierwsza z nich dotyczy osoby ze stwierdzoną chorobą psychiczną, której dotychczasowe zachowanie wskazuje na to, że z powodu tej choroby zagraża ona bezpośrednio własnemu życiu albo życiu lub zdrowiu innych osób.

Druga dotyczy osoby, której dotychczasowe zachowanie wskazuje na to, że z powodu zaburzeń psychicznych zagraża ona bezpośrednio swojemu życiu albo życiu lub zdrowiu innych osób, a zachodzą wątpliwości, czy jest ona chora psychicznie. Pobyt w szpitalu ma na celu wyjaśnienie powstałych wątpliwości i nie może trwać dłużej niż 10 dni. W obu przypadkach decyzję o przymusowej hospitalizacji podejmuje lekarz psychiatra po uprzednim zbadaniu pacjenta i konsultacji z innym psychiatrą lub psychologiem. Lekarz powinien wyjaśnić choremu przyczyny przyjęcia do szpitala bez jego zgody i poinformować o jego prawach. W ciągu 72 godzin od przyjęcia pacjenta szpital musi powiadomić o tym fakcie właściwy sąd opiekuńczy. Sąd przeprowadza stosowne postępowanie i wydaje postanowienie co do dalszego pobytu pacjenta w szpitalu. Jeżeli stanowisko sądu jest negatywne, szpital ma obowiązek wypisać chorego niezwłocznie po doręczeniu postanowienia.

Trzeci wyjątek dotyczy osoby chorej psychicznie, której dotychczasowe zachowanie wskazuje na to, że nieprzyjęcie do szpitala spowoduje znaczne pogorszenie stanu jej zdrowia psychicznego, czwarty zaś osoby chorej psychicznie, która jest niezdolna do samodzielnego zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych, a uzasadnione jest przewidywanie, że leczenie w szpitalu psychiatrycznym przyniesie poprawę stanu jej zdrowia.

O autorze: Kunegard

KunegardJestem założycielem oraz redaktorem naczelnym Tuberia.pl. Interesuję się socjologią, automatyzacją, marketingiem sensorycznym, korelacjami międzyjęzykowymi, twórczością Jacka Londona oraz psychologią zwierząt. Poczucie humoru mam po tej kurce z avatara.
— — —
All we are is entertainment.