Pilot F-16 złamał prawo lotnicze i opublikował to na YouTube

Japońscy urzędnicy złożyli oficjalne zażalenie w związku z niedawno opublikowanym filmem na YouTube, ukazującym lot samolotu myśliwskiego poniżej dopuszczonej wysokości.

Nie był to byle jaki myśliwiec, a F-16. Na 13-minutowym filmie mogliśmy obejrzeć północno-wschodnią Japonię z perspektywy jego kokpitu. Lot był częścią treningu sił amerykańskich, odbywał się głównie na terenach górskich, w kilku momentach mogliśmy zauważyć ruchliwą autostradę oraz niewielkie budynki.

Japońskie prawo lotnicze jasno wskazuje, że poza terenami mieszkalnymi lot poniżej wysokości 150 metrów jest zabroniony, co urzędnicy wskazali dowództwu amerykańskiej bazy lotniczej.

To nie jest pierwszy raz, gdy dochodzi do napięć pomiędzy japońskimi urzędnikami* a siłami zbrojnymi Stanów Zjednoczonych w Misawie, w której stacjonuje zarówno personel Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, jak i Japońskich Sił Samoobrony (jap. Jieitai).

* oryg. Japanese defence officials

Zażalenie zostało złożone do bazy lotniczej w Misawie w prefekturze Aomori, w której stacjonuje myśliwiec.

Na podstawie: https://www.telegraph.co.uk/news/2018/04/30/japan-complains-us-youtube-footage-emerges-fighter-jet-breaking/

O autorze: Lázaro

Lázarozapisany żelaznym rylcem,
wyryty diamentowym ostrzem
na tablicy ich serc
i na rogach waszych ołtarzy
Jr 17, 1