Laurel czy Yanny? Posłuchaj i zdecyduj

Internet po prostu kocha łamigłówki takie jak popularna czarno-niebieska bądź żółto-biała sukienka, którą każdy postrzegał inaczej. Jak to jest, Laurel czy Yanny?

/Lorel/ czy /Jeni/? Sprawa nie wydaje się błaha: różnica fonetyczna pomiędzy tymi dwoma wyrazami jest duża.

Około 16 maja w Internecie zahuczało na wieść o nagraniu, w którym wygenerowany komputerowo głos wypowiada pewien dziwny, trudny do zidentyfikowania wyraz, opisywany jako “Yanny lub Laurel”.

Od tego czasu w masowych ilościach zaczęły pojawiać się ankiety z pytaniem o to, co kto słyszy na nagraniu – przeprowadzane zarówno w mediach społecznościowych, jak i w dużych mediach, od CNN do The New York Times. Głosy w większości są wyrównane: słychać Yanny… znaczy Laurel… znaczy… oba?

Nieliczni deklarują, że nie słyszą żadnego z tych wyrazów. Przesłuchajcie je poniżej:

“Delikatne” przekształcenie,
czyli dlaczego Laurel

Oryginalny dźwięk pochodzi ze strony Vocabulary.com, na której – oprócz wyjaśnienia słowa laurel (ang. laur lub wawrzyn; używany np. w wieńcu laurowym) – znajduje się plik dźwiękowy ułatwiający zrozumienie wymowy wyrazu.

Jednak to nie nagranie z tego słownika zdobyło taką sławę… a jego modyfikacja.

Jak brzmi Yanny i Laurel w wymowie?

Yanny

Laurel

Jak tak dwa skrajne wyrazy mogą być tak podobne? Świetnie opisaną odpowiedź znajdziemy na stronie Mathworks.com, z którą gorąco polecam się zapoznać, jeżeli nie macie trudności z rozumieniem tekstów po angielsku.

Autor dokonał tam analizy amplitudy fali dźwiękowej obu powyższych nagrań (tj. wymowy Yanny i Laurel). Zauważył, że zakres ujemnych wartości skali jest do siebie podobny. Większa różnica następuje w wyższych częstotliwościach plików.

https://blogs.mathworks.com/headlines/2018/05/17/the-laurel-vs-yanny-debate-did-someone-tamper-with-the-sound-file/?s_eid=PSM_bl&hootPostID=b835eaf631a0954e73fe431052ec94b4

Laurel i… Laurel

Co wprawniejsze ucho (i droższy sprzęt audio) będzie w stanie wyłapać różnicę w dźwiękach.

Laurel (wersja z Vocabulary.com)

Laurel (wersja z jednego z wpisów z Twittera, niewymienionych przez Mathworks)

Różnica polega na… jakości.

Modyfikacja nagrania

Ktoś mógłby teraz pomyśleć “w takim razie pozostawiono niższe częstotliwości słowa Laurel i wklejono wyższe z Yanny”. Choć taka wersja mogłaby wydawać się prawdopodobna, niestety prawda jest o wiele mniej pasjonująca…

Mathworks wskazuje na to, że nagranie znacznie straciło na swojej jakości z powodu jego kompresowania przez różne media, co wynikało również z ciągłego przetwarzania go (osoba A pobiera go od osoby B i wrzuca na swój profil; osoba C postanawia pobrać plik z profilu osoby A).

https://blogs.mathworks.com/headlines/2018/05/17/the-laurel-vs-yanny-debate-did-someone-tamper-with-the-sound-file/

Niższe wartości częstotliwości

https://blogs.mathworks.com/headlines/2018/05/17/the-laurel-vs-yanny-debate-did-someone-tamper-with-the-sound-file/?s_eid=PSM_bl&hootPostID=b835eaf631a0954e73fe431052ec94b4
https://blogs.mathworks.com/headlines/2018/05/17/the-laurel-vs-yanny-debate-did-someone-tamper-with-the-sound-file/

Odkrywamy w ten sposób kolejną właściwość ludzkiego ucha, która była w stanie nas poróżnić przy tej łamigłówce. Niektórzy skupiają się bardziej na słyszeniu niższych częstotliwości, inni – wyższych.

Yanny czy Laurel?

Oba. Zmysły każdego człowieka różnią się między sobą tak, jak różni się ilość cukru wsypywanego do herbaty (czy nawet picie jej). Choć w oryginalnym nagraniu wyraźnie pada słowo Laurel, nie można “kazać ludziom słyszeć” wyłącznie tego.

Na podstawie: https://blogs.mathworks.com/headlines/2018/05/17/the-laurel-vs-yanny-debate-did-someone-tamper-with-the-sound-file/

O autorze: Kunegard

KunegardJestem założycielem oraz redaktorem naczelnym Tuberia.pl. Interesuję się socjologią, automatyzacją, marketingiem sensorycznym, korelacjami międzyjęzykowymi, twórczością Jacka Londona oraz psychologią zwierząt. Poczucie humoru mam po tej kurce z avatara.
— — —
All we are is entertainment.