IsAmUxPompa nie pojawił się na procesie w sądzie

We wtorek ruszył proces Szymona “Isamu” Kasprzyka. Chodzi o dopuszczenie się znieważenia grupy ludności pochodzenia romskiego na swoim kanale na YouTube. Youtuber jednak nie pojawił się w sądzie.

Nienawidzę Cyganów, Bułgarów. Je**ć brudasów. Jeśli ty ich nienawidzisz, daj mi lajka. Niech te brudy podbiją sobie jakiś kraj i tam mieszkają.

W ten sposób Isamu wypowiedział się na jednym ze swoich filmików. Link do niego załączył internauta, który postanowił poinformować o nim poznańską prokuraturę za pomocą e-maila.

Ogólnie nie mam nic do Romów. Puściły mi nerwy.

Isamu twierdzi, że sprowokowali go Romowie, którzy zaczepiali go na parkingu, oferując “różne przedmioty” na sprzedaż.

Zgodnie z informacjami Gazety Wyborczej śledztwo w sprawie szybko zostało zakończone. Isamu oraz prowadzący sprawę prokurator przychylili się do warunkowego umorzenia sprawy: uznania winy z jednoczesnym odstąpieniem od wymierzania kary.

Zdaniem prokuratora Szymon Kasprzyk nie reprezentuje społecznie szkodliwych zachowań. Dlaczego? Z powodu działalności charytatywnej Isamu i przelanych przez niego datków na rzecz WOŚP czy siepomaga.pl. Oprócz tego twierdzi, że jest “youtuberem w stanie spoczynku”: utrzymuje się, pracując jako mechanik w firmie ojca za 1,5 tysiąca złotych.

Sąd nie przychylił się do umorzenia. Pierwsza rozprawa odbyła się już 24 kwietnia.

Oprócz Isamu w sądzie zabrakło również przedstawicieli prokuratury. Obecni byli jednak obrońca Szymona Kasprzyka oraz przedstawiciele mediów (później wyproszeni przez sędzię z powodu wyłączenia jawności rozprawy – sędzia Agata Trzcińska argumentowała decyzję tym, że sprawa jest poświęcona treściom naruszającym dobre obyczaje, w związku z tym nie ma potrzeby, by były one przekazywane dalej).

Wyrok nie został jeszcze ogłoszony.

 

Podstawa prawna

Art. 256 Kodeksu Karnego

§ 1. Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Aktualizacja

Na swoją obronę Isamu wyjaśnia swoją relację z Romami: staje się królem parkietu, gdy tylko słyszy ich muzykę, którą uwielbia. Nie ma uprzedzeń do społeczeństwa romskiego. Podkreśla również, że potrafi się dzielić: kilka razy wspomniał o przelewanych na fundacje pieniądzach.

Na podstawie: http://www.gloswielkopolski.pl/kryminalna-wielkopolska/a/youtuber-zniewazyl-i-obrazil-romow-ruszyl-jego-proces-on-sam-nie-pojawil-sie-w-sadzie,13124358/

O autorze: Kunegard

KunegardJestem założycielem oraz redaktorem naczelnym Tuberia.pl. Interesuję się socjologią, automatyzacją, marketingiem sensorycznym, korelacjami międzyjęzykowymi, twórczością Jacka Londona oraz psychologią zwierząt. Poczucie humoru mam po tej kurce z avatara.
— — —
All we are is entertainment.