Kim są Prosox i Kuroi’SH stojący za atakiem na YouTube i zdjęciem klipu do Despacito?

Zaledwie 5 dni temu poinformowaliśmy o ustanowieniu kolejnego rekordu przez teledysk Luisa Fonsiego w postaci 5 miliardów wyświetleń. Dziś z przykrością musimy poinformować, że klip zniknął z YouTube za sprawą ataku hakerskiego. Na szczęście ekipa YouTube była w stanie go przywrócić z ostatnią zapisaną liczbą wyświetleń niespełna 2 godziny po zniknięciu z serwisu.

Około godziny 12 z YouTube zniknęło oryginalne Despacito z ponad 5 miliardami wyświetleń. Niektórzy widzowie zgłaszali, że zamiast Luisa Fonsiego na miniaturce klipu widzieli grupę ludzi w maskach, uzbrojoną w pistolety. Gdy jednak próbowali odtworzyć materiał, pojawiało się powiadomienie: “film jest niedostępny”.

Grupa hakerska stojąca za atakiem ujawniła się za pomocą zmiany tytułów kilku innych topowych piosenek z kanałów VEVO.

Oficjalne oświadczenie YouTube (dzięki Havas PR Warsaw)

Po zaobserwowaniu niecodziennej aktywności na kilku kanałach należących do VEVO, w porozumieniu z nimi szybko zablokowaliśmy dostęp do tych kanałów w czasie gdy VEVO przygląda się temu problemowi.

Kto to Prosox?

Kilka z tytułów zawierało frazę “Prosox”. W jednym z utworów Seleny Gomez podano jego nazwę użytkownika na Twitterze. Najpewniej miał związek z atakiem.

Na swoim Twitterze wypowiada się dość… łamaną angielszczyzną. Odniósł się do sytuacji z Vevo i usunięciem klipu Despacito.

@Vevo Macie mój szacunek, ale nie zostawiajcie swojej strony żadnemu developerowi. To było zabawne. Jeśli chcielibyśmy uderzyć w Waszych klientów, usunęlibyśmy wszystkie filmy. To nie ja usunąłem Despacito, musicie mi uwierzyć.

Oryginał:

Na swoim Twitterze wspomina o innej osobie – Kuroi’SH. Na podstawie superlatywów możemy domyślać się, że są bliskimi znajomymi. Znają się od 2015 roku.

Kim jest Kuroi’SH?

Jeżeli wierzyć Prosoxowi, Kuroi’SH naprawdę nazywa się Gabriel Kimiaie Asadi-Bildstein. Pochodzi z Tarbes, miejscowości leżącej na południu Francji, około godziny od granicy z Hiszpanią. Podobno stoi za atakiem hakerskim na NASA oraz YouTube.

Udało nam się znaleźć osobę o tych personaliach na stronie adresse-francaise.com. Nie wiemy, czy to jest ten sam Kuroi’SH.

https://adresse-francaise.com/street.php?i=654401150

Po polubieniu naszego pytania przez Prosoxa na Twitterze możemy przypuszczać, że jest to dobry trop.

Zatem jeżeli ktoś chciałby zamówić pizzę na jego adres…

Konta na Twitterze grupy:

Aktualizacja: powrót Despacito

Udało się przywrócić Despacito ze stanem sprzed usunięcia (5 018 706 572 wyświetleń), jak i również tytuły pozostałych klipów VEVO na YouTube.